Follow us on Facebook  Follow us on Twitter  Follow us on Instagram  Email a friend  Show tiles

Chichester
Harbour
Race Week

21-25 August 2017

...the new name for Fed Week

Great Sailing

Great Venue

Great Regatta

Chichester Harbour Race Week 2018
13th - 17th August
330 boats, over 500 competitors from more than 50 clubs all added up to a classic Chi Race Week 2017.
People sailed, people socialised, the steel band played and Emsworth Slipper won the Team Trophy to loud applause.
On-line entries will open again in the New Year; meanwhile while tap the News tile for 2017 race reports, detailed results and excellent photos.
The Regatta Committee
PS If you haven’t already done so, do sign up for our monthly newsletter to stay informed.
semper vigilans

Hayling Island Sailing Club

Hayling Island Sailing Club offers everything you ask for in a top class venue – space for boats and people; hot showers and cold drinks; easy access from London and the South Coast. And, as you expect from an RYA Centre of Excellence, first class race management and organisation.

In fact 8 out of 10 competitors rate the Race Week venue very good or excellent

www.hisc.co.uk

Hayling Island Sailing Club

Getting there

Road

PO11 9SL

Train

The nearest railway station is Havant.

Bus

Buses 30 and 31 run from Havant bus station to Sandy Point Road then a 10 minute walk to HISC.

Sea

The nearest marina is Sparkes (023 9246 3572) about 10 minutes walk from HISC. Club swinging moorings may be available.

Air

Helicopters by arrangement.

Fleets and Classes

Series A
5 races, 3 to count 1 Fast Asymmetric Handicap (PY 910 & below)
2 Medium Asymmetric Handicap (PY 911-1025)
3 RS 400
4 Fast Handicap (PY 1025 & below)
5 DZero, RS Aero9
6 Finn
7 RS 200
8 Foiling Moth
Series B
5 races, 3 to count 9 Laser
10 Medium Handicap - 2 man (PY 1026-1210)
11 Medium Handicap - 1 man (PY 1026-1210)
12 Laser Radial
12a Laser 4.7
13 Solo
14 RS Feva
Series C
9 races, 6 to count 15 Scow & Small Classic (PYs will apply)
16 RS Tera Sport
17 Optimist
Series D
6 races, 5 to count 18 RS Elite
19 X OD
Chichester Harbour Race Week 2017
21st - 25th August
What an epic regatta Chi Race Week 2016 turned out to be. Ok, the weather binned Day 5 but for four days we enjoyed champagne sailing with warm sunshine, breezes to suit all and lots of off-the-water activity.
The numbers are awesome - 401 entries mean that Race Week is almost certainly the biggest dinghy regatta in the UK and quite possibly the biggest in the world. 625 individual competitors from 53 clubs; Olympic medallists to absolute beginners; ages from 8 to 80s. 20 fleets, 57 classes, 89 races made for a great celebration of dinghy sailing and truly a regatta to remember.
This website is now going quiet until the New Year while the regatta committee plan for 2017. Meanwhile you can relive 2016 via Results and News for daily reports and excellent videos.

Spot Prizes sponsored by ABC Marine

ABC Marine & Leisure have generously donated ten £25 vouchers to Race Week. Each day after racing two prize winners will be chosen at random from that day's competitors. Check here or on the official notice board to see if you have won!

Lucky prizewinners can use their vouchers at ABC's Marine Chandlery Superstore right here on Hayling Island PO11 0QG.

Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Vouchers can be collected from the Event Management Office.
Please bring proof of identity.
ABC Marine

Sailing and Social Calendar

HISC Opening Times

Clubhouse: 0800 -­ 2300
Dining Room: Breakfast 0800 -­ 1030, Lunch 1230 -­ 1430, Dinner 1900 -­ 2100
Snack Bar: 0900 -­ 1700 (closing time subject to demand)
Burgers on the Balcony after racing
Main Bar: 1100 -­ 2300
Click an event to see details
The information shown here is subject to change; please check for updates.
If the information shown here differs from that in the Notice of Race or the Sailing Instructions then the Notice of Race and the Sailing Instructions are deemed to be correct.
The Official Notice Board (ONB) is outside the changing rooms on the north-east side of the HISC clubhouse. The Race Office is behind the Race Box.

Sailing and Social Calendar

HISC Opening Times

Clubhouse: 0800 -­ 2300
Dining Room: Breakfast 0800 -­ 1030, Lunch 1230 -­ 1430, Dinner 1900 -­ 2100
Snack Bar: 0900 -­ 1700 (closing time subject to demand)
Burgers on the Balcony after racing
Main Bar: 1100 -­ 2300
The information shown here is subject to change; please check for updates.
If the information shown here differs from that in the Notice of Race or the Sailing Instructions then the Notice of Race and the Sailing Instructions are deemed to be correct.
The Official Notice Board (ONB) is outside the changing rooms on the north-east side of the HISC clubhouse. The Race Office is behind the Race Box.
Chichester Harbour Race Week 2017
21st - 25th August
What an epic regatta Chi Race Week 2016 turned out to be. Ok, the weather binned Day 5 but for four days we enjoyed champagne sailing with warm sunshine, breezes to suit all and lots of off-the-water activity.
The numbers are awesome - 401 entries mean that Race Week is almost certainly the biggest dinghy regatta in the UK and quite possibly the biggest in the world. 625 individual competitors from 53 clubs; Olympic medallists to absolute beginners; ages from 8 to 80s. 20 fleets, 57 classes, 89 races made for a great celebration of dinghy sailing and truly a regatta to remember.
This website is now going quiet until the New Year while the regatta committee plan for 2017. Meanwhile you can relive 2016 via Results and News for daily reports and excellent videos.

On-line Entry

If you have already entered this event and you gave yourself a password then log back in with both your email address and that password.
Otherwise submit just your email address.
Your email address
Password

Online entries closed on 19th August 2017 at 24:00. Other ways to enter may be available. Check the Notice of Race.,Maximum of 425 entries

Online entries are processed by SailEvent and the information you provide is shared only with the event organisers. Entry fees are paid via an independent payment gateway. None of your financial details, other than the amount you have paid and a transaction reference, are known to either SailEvent or the event organisers.

Entries to date

Press column headings to sort

FleetClassSail NoHelmCrewClub
Event 01 - Fast Asymmetric 49er 998 Johnny Costard James Yearsley HISC
Event 01 - Fast Asymmetric RS 800 1154 Matthew Ponsford Olivia Winther HISC
Event 01 - Fast Asymmetric RS 800 949 Tracey Covell Jon Mather HISC
Event 01 - Fast Asymmetric MPS - Musto Skiff 531 Andrew Gould ESSC
Event 01 - Fast Asymmetric RS 800 1169 David Williams Hermione Pattison ISC
Event 01 - Fast Asymmetric RS 700 991 Theo Galyer Unknown
Event 01 - Fast Asymmetric MPS - Musto Skiff 179 Tim Miller Locks SC
Event 01 - Fast Asymmetric RS 800 885 Chris Feibusch Anna Wells HISC
Event 01 - Fast Asymmetric RS 800 846 Ross Watkins Nick, Nina Gatenby, Luckman HISC
Event 01 - Fast Asymmetric RS 800 855 Graham WIlliamson Jeremy Williamson HISC
Event 01 - Fast Asymmetric B14 698 Bob Sharp Ed Sharp Leander C
Event 01 - Fast Asymmetric RS 700 984 Adam Golding HISC
Event 01 - Fast Asymmetric MPS - Musto Skiff 304 Jamie Southwell Stokes Bay SC
Event 01 - Fast Asymmetric RS 800 842 Pete Bromley Chris Doe TISC
Event 01 - Fast Asymmetric RS 800 1230 Christina Handasyde Dick Andrew Handasyde Dick ISC
Event 02 - Medium Asymmetric ISO 943 Jim Garland Beth Garland ESSC
Event 02 - Medium Asymmetric Laser 4000 4558 Alex Willis Brynmor Day HISC
Event 02 - Medium Asymmetric Vortex 1089 Stewart Johnson LSC
Event 02 - Medium Asymmetric Buzz 918 John Radford Nick Dyke LSC
Event 02 - Medium Asymmetric 29er 1112 Henry Salmon David Brand None
Event 02 - Medium Asymmetric Laser 4000 4162 Thelma Cooper Thomas Rees HISC
Event 02 - Medium Asymmetric 29er 2217 Ethan Miles Billy Mitchell HISC
Event 02 - Medium Asymmetric Laser 4000 4552 Douglas Baker Hilary Baker HISC
Event 02 - Medium Asymmetric Vortex 1149 Iain Palmer HISC
Event 02 - Medium Asymmetric 29er 1510 Josie Meredith Blythe Berry HISC
Event 03 - RS400 RS 400 689 Matthew Wright Katie Prentice TISC
Event 03 - RS400 RS 400 687 Michael Thomson Toby Price ESSC
Event 03 - RS400 RS 400 1153 Julian Smith Charlotte Haag MRSC
Event 03 - RS400 RS 400 1210 Mike Partridge Claire Davis HISC
Event 03 - RS400 RS 400 792 Dominic Preston Finbar Preston ESC
Event 03 - RS400 RS 400 4061 Rory Elise Ellis Adam McMenemy HISC
Event 03 - RS400 RS 400 1062 Simon Townsend Anna Fordham ESC
Event 03 - RS400 RS 400 1323 Jack Miller Chris Anstey Locks SC
Event 03 - RS400 RS 400 406 Alex Thorsby Rhys Pickett ESSC
Event 03 - RS400 RS 400 915 Sean Curtis Andy Lyne ESSC
Event 04 - Fast Handicap Phantom 1140 Harry Payne MRSC
Event 04 - Fast Handicap Flying Fifteen 3812 Paul Maxfield Caroline Maxfield HISC
Event 04 - Fast Handicap Merlin-Rocket 3636 Mike Jennings Hannah Jennings HISC
Event 04 - Fast Handicap Flying Fifteen 3824 Hamish Streeter Andrew Streeter HISC
Event 04 - Fast Handicap Merlin-Rocket 3741 Simon Lytton Jackie Lytton HISC
Event 04 - Fast Handicap Fireball 14111 Jez White Gaynor Orton HISC
Event 04 - Fast Handicap Fireball 15103 Keith Walker HISC
Event 04 - Fast Handicap Canoe International OD 274 Roger Kent MRSC
Event 04 - Fast Handicap Fireball 15099 Simon Kings Caroline Stockman HISC
Event 04 - Fast Handicap Flying Fifteen 3951 Roger Palmer Barbara Palmer HISC
Event 04 - Fast Handicap Merlin-Rocket 3728 Judith Massey Dan Mountifield HISC
Event 04 - Fast Handicap Fireball 14804 Hector Nelson Marcus Rogers HISC
Event 04 - Fast Handicap Fireball 14887 Tom Payne Alice Powell HISC
Event 04 - Fast Handicap Osprey 1291 Richard Marshall Nick Willis HISC
Event 04 - Fast Handicap Flying Fifteen 3736 Peter Bannister Sue Bannister HISC
Event 04 - Fast Handicap Tasar 2802 John Rees Ellie Lytton HISC
Event 04 - Fast Handicap Fireball 14801 Roger Houston Georgie Houston HISC
Event 04 - Fast Handicap Flying Fifteen 3590 David Nicholls Sarah Smith HISC
Event 04 - Fast Handicap Merlin-Rocket 3573 Simon Bond Anna Bond HISC
Event 04 - Fast Handicap Merlin-Rocket 3491 Steve Storey Charles Everard HISC
Event 04 - Fast Handicap Fireball 15064 Van Page Van Page Jnr HISC
Event 04 - Fast Handicap Fireball 12850 Phil Weake Tom Weake BSC
Event 04 - Fast Handicap Contender 693 David Patterson ESC
Event 04 - Fast Handicap Flying Fifteen 3927 Mark Wood John Williams HISC
Event 04 - Fast Handicap Tasar 2932 Tessa Lancaster Nick Lancaster HISC
Event 04 - Fast Handicap Fireball 14636 Brian Campbell-Bottoms Marcus Rogers HISC
Event 04 - Fast Handicap Fireball 15087 Chris Powles Thomas Rees HISC
Event 05 - DZero, RSAero 9 Devoti Zero 133 Jez Adams ESSC
Event 05 - DZero, RSAero 9 Devoti Zero 186 Tim Weeden ESSC
Event 05 - DZero, RSAero 9 RS Aero 9 1634 Tom Tredray ESC
Event 05 - DZero, RSAero 9 Devoti Zero 66 David Valentine ESSC
Event 05 - DZero, RSAero 9 Devoti Zero 102 Peter McCoy ESSC
Event 05 - DZero, RSAero 9 RS Aero 9 1637 Greg Bartlett Starcross YC
Event 05 - DZero, RSAero 9 RS Aero 9 1231 Tim Bilbrough HISC
Event 05 - DZero, RSAero 9 Devoti Zero 121 Scott Derham ESSC
Event 05 - DZero, RSAero 9 Devoti Zero 176 Ben Oakley ESC
Event 05 - DZero, RSAero 9 Devoti Zero 135 Graham Anderson LSC
Event 05 - DZero, RSAero 9 RS Aero 9 1090 Tom Kennedy ESSC
Event 05 - DZero, RSAero 9 RS Aero 9 999 Phil McCoy ESSC
Event 05 - DZero, RSAero 9 Devoti Zero 187 Simon Boylin ESSC
Event 05 - DZero, RSAero 9 RS Aero 9 1078 Hugh Kennedy TISC
Event 06 - Finn Finn 15 James Symons BSC
Event 06 - Finn Finn 81 Mark Macdonald MRSC
Event 06 - Finn Finn 631 Richard Hart MRSC
Event 06 - Finn Finn 48 Anthony Walker MRSC
Event 06 - Finn Finn 22 Andrew Wylam MRSC
Event 06 - Finn Finn 100 Matthew Walker MRSC
Event 06 - Finn Finn 718 Graeme Macdonald MRSC
Event 06 - Finn Finn 772 James Wyburd MRSC
Event 06 - Finn Finn 4 Russell Ward HISC
Event 06 - Finn Finn 720 Neil Robinson MRSC
Event 06 - Finn Finn 90 Richard Sharp Bough Beech SC
Event 06 - Finn Finn 34 Peter Blick Keyhaven Yacht Club
Event 06 - Finn Finn 53 Rodney Cobb BSC
Event 06 - Finn Finn 30 Ian Frayne MRSC
Event 06 - Finn Finn 88 Jonathan Tweedle Oxford SC / RAFSA
Event 06 - Finn Finn 21 Michael De Courcy MRSC
Event 06 - Finn Finn 19 Simon Hoult HISC
Event 06 - Finn Finn 1 Peter Barr MRSC
Event 06 - Finn Finn 658 Robin Grange MRSC
Event 06 - Finn Finn 545 Dick Pratt BSC
Event 07 - RS200 RS 200 1392 Ellie McDonald Philly Ala HISC
Event 07 - RS200 RS 200 1550 Toby Strauss E Strauss HISC
Event 07 - RS200 RS 200 910 Sophie Ward Will Ward Ogston SC
Event 07 - RS200 RS 200 1348 Guy Lewington Finn Lewington HISC
Event 07 - RS200 RS 200 1439 Bruce Grant Archie Grant ISC
Event 07 - RS200 RS 200 1570 Robbie King Orla Mitchell HISC
Event 07 - RS200 RS 200 598 Aidan Mitchell Lindy Mitchell HISC
Event 07 - RS200 RS 200 1035 Marcus Lawson Anne Lawson ESC
Event 07 - RS200 RS 200 1113 Grahame Dorrington Sophie Dorrington Weir Wood SC
Event 07 - RS200 RS 200 1444 Toby Wincer Jody Wincer HISC
Event 07 - RS200 RS 200 1391 Tom Darling Charlie Darling HISC
Event 07 - RS200 RS 200 1578 Neil Davison Stefi Woods Davison HISC
Event 07 - RS200 RS 200 337 Chris ONeill Joanne Thomas HISC
Event 07 - RS200 RS 200 1568 Isabel Davies midge watkins ISC
Event 07 - RS200 RS 200 1423 Mark Riddington Claire Power ESSC
Event 07 - RS200 RS 200 1514 Peter Mowbray Isobel Lewis MRSC
Event 07 - RS200 RS 200 913 Nev Watson Sophie Watson HISC
Event 07 - RS200 RS 200 736 Charlie Thompson Jane Thompson HISC
Event 07 - RS200 RS 200 1023 Anthony Parke Claudia Wilson HISC
Event 07 - RS200 RS 200 785 Victoria Payne Pippa Jubb HISC
Event 07 - RS200 RS 200 1055 Sam Yearsley Jacob Yearsley HISC
Event 07 - RS200 RS 200 551 Jez Riggs Jemma Riggs ESSC
Event 07 - RS200 RS 200 1434 Mark Stokes Linda Stokes HISC
Event 07 - RS200 RS 200 91 Mitchell Webb Jo Hewitson HISC
Event 07 - RS200 RS 200 1235 Milly Pugh Joanna Kalderon ISC
Event 07 - RS200 RS 200 1614 Phil Poyner Jill Poyner ESC
Event 07 - RS200 RS 200 316 Ben Townsend Florence Heap ESC
Event 07 - RS200 RS 200 883 Rob Dickinson Claire Dickinson HISC
Event 07 - RS200 RS 200 2 David Watson Susan Watson HISC
Event 07 - RS200 RS 200 1009 Simon Shillaker Katie Shillaker Hill head sailing club
Event 07 - RS200 RS 200 1564 Daisy Roberts Patrick Roberts HISC
Event 07 - RS200 RS 200 920 Phoebe Connellan Marcus Tressler MNSC
Event 07 - RS200 RS 200 1390 Syd McLean Tom McLean HISC
Event 07 - RS200 RS 200 385 Robert Gullan Izzy Allerston HISC
Event 07 - RS200 RS 200 1175 Matt Lulham-Robinson Amy Sparks Poole YC
Event 07 - RS200 RS 200 1341 Nathan Rushin Jo Rushin HISC
Event 07 - RS200 RS 200 1280 David Vialls Emily Vialls Littleton SC
Event 07 - RS200 RS 200 849 Clare Whitehill Anna Cope HISC
Event 07 - RS200 RS 200 1425 Rory Odell Josh Bonsey Hayling and Northampton
Event 07 - RS200 RS 200 772 Tom Hewitson Lucy Hewitson HISC
Event 07 - RS200 RS 200 1093 Iona Williams Eleana Burrows HISC
Event 07 - RS200 RS 200 1382 Tom Morris Emma Morris HISC
Event 07 - RS200 RS 200 1605 Kevin Druce Alistair Wilson Burghfield SC
Event 07 - RS200 RS 200 4 Isaac Elliot Toby Ingham Thomas HISC
Event 07 - RS200 RS 200 1458 Gus Dixon Tom Stewart HISC
Event 07 - RS200 RS 200 422 Kim May-Papailiou Tom Mitchell Erith YC
Event 07 - RS200 RS 200 689 Chris Nash Karen Partington HISC
Event 08 - Foiling Moth Foiling Moth 4409 Ross Harvey HISC
Event 08 - Foiling Moth Foiling Moth 4493 Ricky Tagg HISC
Event 08 - Foiling Moth Foiling Moth 4350 David Smithwhite HISC
Event 08 - Foiling Moth Foiling Moth 3870 Eddie Gatehouse HISC
Event 08 - Foiling Moth Foiling Moth 4503 Michael Lennon HISC
Event 08 - Foiling Moth Foiling Moth 4276 Andrew Budgen Warsash SC
Event 08 - Foiling Moth Foiling Moth 4342 Graham Simmonds HISC
Event 09 - Laser Laser 152812 Callum Aldous Felpham SC
Event 09 - Laser Laser 208157 Jonathan Crosser Spinnaker SC
Event 09 - Laser Laser 184831 C Berry HISC
Event 09 - Laser Laser 181677 James Jenkins ESC
Event 09 - Laser Laser 209996 William Birchall Parkstone YC
Event 09 - Laser Laser 164551 Edward Parsons ESC
Event 09 - Laser Laser 198293 Rowan Evans ESSC
Event 09 - Laser Laser 166550 Ian Payne CYC
Event 09 - Laser Laser 181047 Charles Porter CYC
Event 09 - Laser Laser 166393 Mark Aldous Felpham SC
Event 09 - Laser Laser 208888 Simon Radford BSC
Event 09 - Laser Laser 201020 Richard Gill HISC
Event 09 - Laser Laser 200644 Peter Jenkins ESC
Event 09 - Laser Laser 17857 Mitch Herbert ESC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man National 12 3549 Ed Storey Susie Hammet Yorkshire Dales SC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man YW Dayboat 546 Paul Sheldrick Peter Sheldrick BSC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man 2000 2007 Martin Shepherdly Sorina Hunter HISC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man 2000 8 Caitlin Tweedle Hatti Tweedle Oxford SC / RAFSA
Event 10 - Medium Handicap 2 Man 2000 2884 Jeremy Michell Jan Thomas Erith YC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man Laser Bahia 790 Daniel Kilsby Jenny Kilsby Stokes Bay SC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man Wayfarer 715 Peter Way richard partridge HISC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man 2000 22600 Guy Goodman Noel Coussens ESSC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man 2000 21041 Iain Cosens Sue Cosens ESC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man RS Venture 248 Ian Odell Kelly Hann Sussex Sailability
Event 10 - Medium Handicap 2 Man Wayfarer 10256 Patrick Lewis J Singleton MRSC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man Firefly 3746 Rob Vincent Cameron Vincent Stokes Bay SC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man Laser Stratos 1206 Gary Gathergood Tony, Chris McCoy, Hodge Sussex Sailability
Event 10 - Medium Handicap 2 Man RS Venture 313 David Terry Wendy Taylor Sussex Sailability
Event 10 - Medium Handicap 2 Man RS Vision 770 Lizzie Fewings David Fewings Bowmoor SC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man 2000 21435 Richard Keevil Bentley Keevil MRSC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man Laser Bahia 426 To Be Confirmed Dave Carol Sussex YC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man 2000 2851 Sue Manning Beckie Manning DQSC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man 2000 22144 Ed Sumner Jo Evans Erith YC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man 2000 21431 Jon Townsend Barbara Langford ESC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man Wayfarer 11129 Paul Hughes Tracey Villa Arun YC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man Laser Stratos 132 Martin Brooks Neil Wilson TISC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man Merlin-Rocket Old 907 Graham Hughes Bradley Hughes HISC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man RS Venture 167 Geoff Havers George havers Lymington Town SC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man 2000 22559 John Harris-Burland Tim Bridgman ESSC
Event 10 - Medium Handicap 2 Man RS Vision 256 Jonathan Field Levon Pogosian LSC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Aero 7 1463 Paul Wright-Anderson Island Barn SC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Aero 7 1588 Roger Smith TISC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Aero 7 2290 Ed Storey Yorkshire Dales SC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Aero 7 1079 Peter Coe Shoreham SC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Aero 7 1818 Lester Korzilius ESC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Aero 7 2357 Paul Hawkins HISC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man Supernova 1135 Gordon Tweedle Haversham SC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man Hadron H2 109 Nigel Cowan CYC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Aero 5 1101 Crissie Alexander-James HISC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Vareo 147 Daren Prior LSC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Aero 7 1413 Roshan Verghese Felpham SC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man Hadron H2 113 Keith Callaghan RYA
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Aero 7 2157 Nigel Rolfe Burghfield SC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Aero 7 1024 Jake Hardman HISC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Aero 7 1509 Peter Craggs York RI SC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Aero 7 2290 Ellie McDonald HISC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Aero 7 1672 Richard Bentley Felpham SC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man Byte CII 3572 Angela Oakley Haversham SC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man Supernova 1080 James Gerwat Felpham SC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Aero 5 1795 Sammy Isaacs-Johnson Maidenhead SC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Aero 7 1213 Travers Rudd TISC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Aero 7 2290 Phil McDonald HISC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man Hadron H2 105 Dick Holden Arun YC
Event 11 - Medium Handicap 1 Man RS Aero 5 1149 Rosie Berry HISC
Event 12 - Laser Radial Laser Radial 200262 Melissa Meredith Papercourt SC
Event 12 - Laser Radial Laser Radial 205163 Robyn Golding HISC
Event 12 - Laser Radial Laser Radial 129951 Hugo Warwick ESC
Event 12 - Laser Radial Laser Radial 184298 Daniel Shillaker Hill head sailing club
Event 12 - Laser Radial Laser Radial 159343 Thomas Walker Upper Thames SC
Event 12 - Laser Radial Laser Radial 202550 Charlie Spraggs HISC
Event 12 - Laser Radial Laser Radial 189098 Helen Weekes ESSC
Event 12 - Laser Radial Laser Radial 197943 Lucy Bakker HISC
Event 12 - Laser Radial Laser Radial 2 Claire Sharp Leander C
Event 12 - Laser Radial Laser Radial 149416 Jonathan Brown Arun YC
Event 12 - Laser Radial Laser Radial 197696 Lydia Zavos HISC
Event 12 - Laser Radial Laser Radial 209980 Charlie South Stokes Bay SC
Event 12 - Laser Radial Laser Radial 180664 Martyn Jones DQSC
Event 12 - Laser Radial Laser Radial 195241 Oliver Nelson HISC
Event 12 - Laser Radial Laser Radial 160691 Annie Sharp Unknown
Event 12 - Laser Radial Laser Radial 180834 Tom Flintham Frensham Pond SC
Event 12 - Laser Radial Laser Radial 159539 Seb Woodall LSC
Event 12a - Laser 4.7 Laser 4.7 182638 Ann Brand None
Event 12a - Laser 4.7 Laser 4.7 59888 Georgia Robertson MRSC
Event 12a - Laser 4.7 Laser 4.7 118176 Edwin Johnson LSC
Event 12a - Laser 4.7 Laser 4.7 1 Thea Walter HISC
Event 12a - Laser 4.7 Laser 4.7 176357 Katie Fiddaman HISC
Event 13 - Solo Solo 5352 Mike Wilkie Desborough SC
Event 13 - Solo Solo 5494 John Steels Starcross YC
Event 13 - Solo Solo 5348 Peter Hickson HISC
Event 13 - Solo Solo 5576 David Moseley HISC
Event 13 - Solo Solo 5059 Mark Harper DQSC
Event 13 - Solo Solo 5625 David Maltby DQSC
Event 13 - Solo Solo 5432 Mike Shaw DQSC
Event 13 - Solo Solo 5363 Ian Houston RYA
Event 13 - Solo Solo 5657 Tim Polglase HISC
Event 13 - Solo Solo 5530 Mark Allerston HISC
Event 13 - Solo Solo 5341 Sandy Briggs HISC
Event 13 - Solo Solo 5237 Derek Jackman CYC
Event 13 - Solo Solo 5620 Anthony Sanders HISC
Event 13 - Solo Solo 5748 Neil Davison HISC
Event 13 - Solo Solo 5569 Nick Rawlings HISC
Event 13 - Solo Solo 5111 Bill Shepherd HISC
Event 13 - Solo Solo 5705 Nick Bonner HISC
Event 13 - Solo Solo 4391 David Allen HISC
Event 13 - Solo Solo 5668 Paul Cutbill HISC
Event 13 - Solo Solo 4302 Simon Miller ISC
Event 13 - Solo Solo 4381 Richard Catchpole Leigh & Lowton SC
Event 13 - Solo Solo 5334 David Steel HISC
Event 13 - Solo Solo 5004 Josh Bakker HISC
Event 13 - Solo Solo 5380 Stephen Chiverton HISC
Event 13 - Solo Solo 5725 Dave Oakey Chew Valley SC
Event 13 - Solo Solo 5400 Ian Lissamore CYC
Event 13 - Solo Solo 5495 Robin Gadd HISC
Event 13 - Solo Solo 5691 Guy Mayger Felpham SC
Event 13 - Solo Solo 4893 Tim Randall HISC
Event 13 - Solo Solo 4561 Roger Puttock DQSC
Event 13 - Solo Solo 5070 Graham Hughes HISC
Event 13 - Solo Solo 4956 Philip Johnston Weir Wood SC
Event 13 - Solo Solo 4999 Alex Butler HISC
Event 13 - Solo Solo 5663 Ian Barnett CYC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 1373 Georgie Cosens Maddie Warwick ESC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 4079 Annie Hammett Emma Wells HISC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 595 Piers Clouting Molly Riggs ESSC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 3664 George Adams Oliver Evans ESSC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 1103 Grace Glynn-Fish Isabella Coote ESC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 6330 Flo Peters Issy Spurway HISC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 3100 Robin Leather Thomas Leather Gurnard SC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 833 Mae Clark Isabelle Graham ESSC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 956 Imogen Curtis Francheska Goddard ESSC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 2837 Megan Farrar Eliza South ESC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 1482 Christine Harper Rachel Harper HISC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 6214 Robbie McDonald Teddy Ferguson HISC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 1518 Jamie Fewings Sam Fewings HISC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 007 Ian Jubb Thomas Jubb HISC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 1266 Mark Ripley Emilia Ripley HISC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 6283 Ben Millard Luke Anstey Sam Bradshaw ESC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 4621 Sam Thomson Raulf Berry ESC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 5779 Tom Storey Archie Stokes Yorkshire Dales SC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 1885 Rosie Thompson (Mon only) Libby Thompson HISC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 439 Tom Cooke-Priest Archie Ingham-Thomas HISC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 1301 Elizabeth Clouting Nathan Evans ESSC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 6200 Freddie Fisher Josh Bowers HISC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 3591 Sophie Curtis Imogen Curtis ESSC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 3159 Julia Staite Kuba Staite HISC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 6232 Zac Caldwell Meggie Caldwell HISC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 6 Nina Radford Connie Radford LSC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 6037 Phoebe Peters Freddy Wood HISC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 6172 Kyle Davey Jamie Dunn HISC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 3883 Ben Tuttle Cam Mitchell HISC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 5775 Sophie Dennis Dilly Ala HISC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 2522 Katie Riggs Georgina Graham ESSC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 3599 Agnes Bracey-Davis Olivia Bracey-Davis HISC
Event 14 - RS Feva RS Feva XL 5064 Jack Henry Harvey Wilson HISC
Event 16 - RS Tera RS Tera Sport 625 Ben Stokes HISC
Event 16 - RS Tera RS Tera Sport 596 Libby Thompson HISC
Event 16 - RS Tera RS Tera Sport 1761 Toby Field LSC
Event 16 - RS Tera RS Tera Sport 3442 Jakey Wood HISC
Event 16 - RS Tera RS Tera Sport 309 Madeline Bilbrough HISC
Event 16 - RS Tera RS Tera Sport 2107 Oscar Johnson LSC
Event 16 - RS Tera RS Tera Sport 1803 Ollie Jameson HISC
Event 16 - RS Tera RS Tera Sport 943 Adelicia Lavender Felpham SC
Event 16 - RS Tera RS Tera Sport 2504 Ruben Pogosian LSC
Event 16 - RS Tera RS Tera Sport 8 Archie Primrose HISC
Event 16 - RS Tera RS Tera Sport 1662 Ollie Bradshaw ESC
Event 16 - RS Tera RS Tera Sport 2670 Alex Baker HISC
Event 16 - RS Tera RS Tera Sport 228 Olly Peters HISC
Event 17 - Optimist Optimist 6179 Hazel Jones DQSC
Event 17 - Optimist Optimist 6027 Benjamin Ripley HISC
Event 17 - Optimist Optimist 5775 Rosie Thompson HISC
Event 17 - Optimist Optimist 5905 Oscar Hoult HISC
Event 17 - Optimist Optimist 6038 Oscar Pitman ESC
Event 17 - Optimist Optimist 5224 Ella Jones DQSC
Event 17 - Optimist Optimist 6388 Libby Thompson HISC
Event 17 - Optimist Optimist 5167 Charlie Baker HISC
Event 18 - RS Elite RS Elite 67 Ossie Stewart Tom, Mitch Stewart HISC
Event 18 - RS Elite RS Elite 40 Harry Bowerman Ted Blowers Royal London YC
Event 18 - RS Elite RS Elite 65 Toby Strauss M Rogers HISC
Event 18 - RS Elite RS Elite 6 Adrian Ward Tim, Peter Bilbrough HISC
Event 18 - RS Elite RS Elite 7 Colin Smith Gillian Grimwood HISC

Sign up for our newsletter

Your email address

Back issues

newsletter August 2017
Just over a week to go...
newsletter July 2017
The countdown begins
newsletter June 2017
Introducing the Race Officers. Social programme. Early bird discount ends soon.
newsletter May 2017
On Course for the Best Racing. How Race Week courses have evolved to meet the changing needs of sailors.
newsletter March 2017
Chichester Harbour - a different place to sail
newsletter February 2017
On-line entries open tomorrow 1st March
newsletter January 2017
Welcome to Race Week 2017

Notices to Competitors

Notice to Competitors No. 5
Published 23/08/2017 16:51
Change to S.I.s No. 3 Series C

Change to Race Schedule – Thursday Race No 7

It is intended to run Race No 7 immediately upon completion after races 5 and 6 on Thursday 24th. Race 5 will start as per the published schedule.

Robert Macdonald
Notice to Competitors No. 4
Published 22/08/2017 13:31
Change to S.I.s No. 2 Series A & B

Change to Race Schedule – Wednesday Race No 2

The first warning signal for SERIES A & B shall be at 1145hrs (30 minutes earlier than published).

It is intended to start Race No 3 immediately upon completion of Race No 2.

Robert Macdonald
Notice to Competitors No. 3
Published 21/08/2017 14:15
There will be NO CHANGE to the Racing Schedule for Tuesday 22nd August, 2017.

Robert Macdonald
Notice to Competitors No. 2
Published 21/08/2017 14:12
Change to NoR 12.4

As no racing took place on Monday 21st August, nomination of teams for both the Interclub and Interclub Youth Events have to be submitted before the first race on WEDNESDAY 23rd not Tuesday 22nd August.

Robert Macdonald
Notice to Competitors No. 1
Published 21/08/2017 08:50
Change to Sailing Instructions No. 1

Document C
C2 Standard Courses

Course Y should read
1-2-3-gate-1-3-gate-1-2-3-finish
(3rd gate deleted)

Documents

Event document Notice of Race
Notice of Race 2017
Event document Sailing Instructions
Sailing Instructions 2017
Event document Race Programme
Fleets, start times and social. Note: this document is an extract from the Notice of Race of which it forms part. If the content of this document differs from the Notice of Race then the version in the Notice of Race is deemed to be correct.
Event document Chart of Race Area
Chart of Race Area as per Notice of Race 8.2. Includes Series CS laid marks.
Event document HISC Site Plan
Plan of Hayling Island Sailing Club showing car, boat and camper van parking areas.
  • south coast dinghy regatta
  • south coast dinghy regatta
  • south coast dinghy regatta
  • south coast dinghy regatta
  • south coast dinghy regatta
  • south coast dinghy regatta
  • south coast dinghy regatta
  • south coast dinghy regatta
Photos © Chris Bashall, Jean Buchanan, Andrew Filipinski, Liz Sagues

Contact the event organisers

* required
Your Name*  
Email Address*
Phone Number
Best Time to Contact
Your Message
 

Volunteers Wanted

Chi Race Week is one of the biggest sailing events in the country and relies on a team of over one hundred volunteers to make sure that the regatta runs smoothly and is enjoyed by all.

Many people come back every year to help out but there is always room for new faces. Whether experienced or novice there are jobs to do both on and off the water.

The rewards? A team shirt, a party and that warm feeling that comes from being part of it.

To get involved send me your contact details via the form below and I will get back to you.

Pam Marrs
Sailing Secretary
Chichester Harbour Federation

* required
Your Name*  
Email Address*
Optional Message
 
Chichester Harbour Federation wishes to thank the following for their invaluable contributions to Race Week
Welcome
Results 2017
News
Docs
Venue
Classes
News​letter
chifed
Things to do
Photo gallery
Racing tips
Contact us

Sponsored by

and a big thank you to
Privacy Credits Sitemap
© 2017
and a big thank you to
Privacy Credits Sitemap
© 2017